Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Krasnystaw

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
Wyprawka szkolna
Data utworzenia
2014-08-26
Opis

WYPRAWKA SZKOLNA 2015/2016

Dofinansowanie na zakup podręczników do kształcenia ogólnego lub do kształcenia w zawodach dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w ramach Rządowego programu „Wyprawka szkolna” przysługuje uczniom uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016 do klasy:

  • III szkoły podstawowej;
  • III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia;
  • IV technikum;

Dofinansowanie zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym specjalnego lub do nauki zawodów dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania przysługuje również uczniom:

  • słabowidzącym;
  • niesłyszącym;
  • słabosłyszącym;
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym;
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją;
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera;
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do:
    • szkół podstawowych z wyjątkiem klasy I, II, IV;
    • gimnazjów z wyjątkiem klasy I;
    • zasadniczych szkół zawodowych:
    • liceów ogólnokształcących;
    • techników;
    • szkół specjalnych przyspasabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi;
    • ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia z wyjątkiem klasy I, II, IV;
    • szkół muzycznych II stopnia z wyjątkiem klasy I;
    • ogólnokształcących szkół baletowych, z wyjątkiem klasy I i IV;
    • liceów plastycznych.

W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016 do:

  • szkół podstawowych z wyjątkiem klasy IV;
  • gimnazjów z wyjątkiem klasy I;
  • szkół ponadgimnazjalnych 

Dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych

 

 

KRYTERIA PRZYZNANIA DOFINANSOAWANIA

Pomoc w formie dofinansowania na zakup podręczników będzie przysługiwać:

1) Uczniom pochodzącym z rodzin spełniających kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 5 ust.1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 114), tj. 574 zł na osobę w rodzinie;

Przyznanie dofinansowania na zakup podręczników na podstawie dochodu dotyczy tylko i wyłącznie uczniów klas III szkoły podstawowej, klasy III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasy IV technikum, którzy nie posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ustalanie dochodu rodziny

W celu ubiegania się o przyznanie dofinansowania niezbędne jest przedstawienie wszystkich dochodów osiąganych przez członków rodziny w roku 2013.
Należy pamiętać, że dochodem w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób są: 

  • przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, i 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszone o koszty uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
  • deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszone o należny zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
  • inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych np. alimenty otrzymywane na dzieci.

Obliczenie dochodów rodziny odbywa się na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych zgodnie, z którą rodzinę tworzą małżonkowie, rodzice dzieci, opiekunowie faktyczni dzieci oraz pozostające na utrzymaniu dzieci do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Do dochodu ustalonego nie wlicza się:

  • świadczeń rodzinnych otrzymywanych na dziecko.

Dokumentowanie dochodu

W przypadku korzystania z zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego wystarczy przedstawić zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń zamiast zaświadczenia o dochodach.
W przypadku nie korzystania ze świadczeń rodzinnych należy przedstawić:

  1. Zaświadczenie o wysokości dochodów za rok 2013 z Urzędu Skarbowego;
  2. W uzasadnionych przypadkach zamiast zaświadczenia z Urzędu Skarbowego może przedstawić oświadczenie o wysokości dochodów; 

(należy pamiętać, iż oświadczenie musi zawierać informację o przychodzie, opłaconym podatku oraz odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne)

2) uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających ww. kryterium dochodowego, w przypadku wystąpienia jednej z sytuacji, o której mowa w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Z 2013 r., poz. 182 ze zmianami), na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń.

Katalog sytuacji uzasadniających przyznanie dofinansowania poza kryterium dochodowym: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudność w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochroną uzupełniającą, trudność w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania, zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa, klęska żywiołowa lub ekologiczna.

Niezbędna dokumentacja

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w przypadku uczniów, pochodzących z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, musi zawierać uzasadnienie wniosku zawierające wskazanie sytuacji określonej w ustawie o pomocy społecznej. W tym przypadku nie wnioskodawca nie ma obowiązku przedstawiania sytuacji dochodowej.

 

3) Uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego..

Niezbędna dokumentacja

W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wyprawkę szkolną przyznaje się na podstawie złożonego wniosku, niezależnie od dochodów po przedstawieniu kserokopii orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną w tym specjalistyczną.

Wniosek należy złożyć do dnia 07.09.2015 r. w szkole, do której dziecko będzie uczęszczało w roku szkolnym 2015/2016

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Dla uczniów:

  1. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym
  2. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klasy I i II szkoły podstawowej, którzy nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. 

Do kwoty 175 zł 

Dla uczniów:

  1. uczęszczających do klasy III szkoły podstawowej, klasy III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia.

Do kwoty 225 zł  

Dla uczniów:

  1. słabowidzących,
  2. niesłyszących,
  3. słabosłyszących,
  4. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  5. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  6. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  7. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do: klasy III szkoły podstawowej, klasy III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, którzy nie korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego.

Dla uczniów:

  1. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
  2. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do: klas III, V i VI szkoły podstawowej lub klas II i III gimnazjum, którzy nie korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego lub uczęszczają do szkoły ponadgimnazjalnej.

Dla uczniów:

  1. słabowidzących,
  2. niesłyszących,
  3. słabosłyszących,
  4. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  5. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  6. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  7. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do: klas V i VI szkoły podstawowej, klasy V i VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, którzy nie korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego. 

Do kwoty 325 zł

Dla uczniów;

  1. słabowidzących,
  2. niesłyszących, słabosłyszących,
  3. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  4. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  5. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  6. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej uczęszczających do: klas II i III gimnazjum, klasy II i III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, którzy nie korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego. 

Do kwoty 350 zł 

Dla uczniów:

  1. słabowidzących,
  2. niesłyszących, słabosłyszących,
  3. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  4. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  5. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  6. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do zasadniczej szkoły zawodowej. 

Do kwoty 390 zł

Dla uczniów:

  1. uczęszczających do klasy IV technikum. 

Do kwoty 445 zł 

Dla uczniów:

  1. słabowidzących,
  2. niesłyszących,
  3. słabosłyszących,
  4. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  5. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  6. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  7. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do: liceum ogólnokształcącego, technikum, klasy IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia.

Dla uczniów:

  1. niesłyszących,
  2. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  3. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do: klas II i III gimnazjum, klasy II i III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia korzystających z podręczników do kształcenia specjalnego. W przypadku korzystania korzysta z części podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych, kwota dofinansowania do zakupu podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych nie może być wyższa 303,50 zł. 

Do kwoty 607 zł

Dla uczniów:

  1. niesłyszących,
  2. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  3. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do: klasy III szkoły podstawowej, klasy III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, którzy korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego. W przypadku, gdy uczeń korzysta z części podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych, kwota dofinansowania do zakupu podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych nie może być wyższa niż 192,50 zł. 

Do kwoty 770 zł  

Dla uczniów:

  1. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
  2. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do: klas III, V i VI szkoły podstawowej lub klas II i III gimnazjum, którzy korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego. W przypadku korzystania korzysta z części podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych, kwota dofinansowania do zakupu podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych nie może być wyższa niż 192,50 zł.

Dla uczniów:

  1. niesłyszących,
  2. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  3. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do: klas V i VI szkoły podstawowej, klasy V i VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia korzystających z podręczników do kształcenia specjalnego. W przypadku korzystania korzysta z części podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych, kwota dofinansowania do zakupu podręczników do kształcenia ogólnego niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego lub materiałów edukacyjnych nie może być wyższa niż 308 zł.
Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Antoniak Małgorzata
Dodano do BIP dnia: 2012-12-19 23:46:36